ଉତ୍କଳ ଦିବସ ଆଉ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର

୧୯୩୬ ମସିହା ଅପ୍ରେଲ ୧ ତାରିଖରେ ଓଡ଼ିଆ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକଙ୍କର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କୁ ହିଁ ଆମେ ମନେ ପକାଇଥାଉ ଏହିଦିନରେ । ମଧୁବାବୁଙ୍କ ସ‌ହ ଫକୀର ମୋହନ ସେନାପତି, ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ, ନୀଳକଣ୍ଠ ଦାସ, ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର, ରାଧାନାଥ ରାୟ, ବାସୁଦେବ ସୁଢ଼ଳ ଦେବ ଓ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତି ଆଦି ଏହି ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟପାଇଁ ଅନେକ କିଛି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଅପାର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତ୍ତି, ସାହିତ୍ୟ, କଳା ପ୍ରତି ଆକର୍ଷଣ ଏବଂ ଏକଜୁଟ କରିବାର ଦକ୍ଷଗୁଣ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାହ୍ୟା ପାଇଥିଲା
। ଭାଷା ଭିତ୍ତରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।

ଅଧୁନା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ଅଧିକାଂଶ ବାହାର ଶବ୍ଦ ମିଶୁଛି । ଓଡ଼ିଆ ଶବ୍ଦକୁ ଭୁଲି ଲୋକେ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀକୁ ଆପଣେଇ ନେଉଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ କଥା ହେଲାବେଳେ ମଝିରେ ଓଡ଼ିଆ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଅଲଗା ଭାଷାର ଶବ୍ଦ ଅଜାଣତରେ ବି ପଶିଯାଉଛି । କାରଣ ଆମେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସ‌ହ ଅଧିକାଂଶ ବାହାର ଭାଷା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସୁଛେ ଆଉ ଆମେ ତ କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ ଯେ କେବେଳ କୌଣସି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଭାଷାରେ ହିଁ କଥାହେଇପାରିବା । ଓଡ଼ିଆରେ କିଛି ଲେଖିବା ଆଉ କିଛି କ‌ହିବା ଭିତରେ ନିଶ୍ଚିତ କିଛି ନା କିଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ମୋର ମତ । କାରଣ ଏହା ମୋ ସ‌ହ ହିଁ ହେଉଛି । ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା ହେଉଛି କି ଆମେ ଯଦି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ସମ୍ବାଦରୁ କିଛି ମିଶ୍ରିତ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବା ତ ଆମେ ମଧ୍ୟ ସେହିଭଳି କଥା ହେଇଥାଉ ।

ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ସେତେଟା କିଛି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କିମ୍ବା କିଛି ଆକର୍ଷଣୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ଘୃଣା କରୁଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ମୌଳିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ହେଉନାହିଁ । ଏମିତିକି ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି ସ‌ହ ଖାପ୍ ଖୁଆଇଲା ଭଳିଆ କିଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର କାହାଣୀ ଅନ୍ୟଭାଷାରେ ନିର୍ମିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର କାହାଣୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଅନ୍ୟ ଭାଷା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ଯେତେବେଳେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମିତ ହେଉଛି ସେତେବେଳେ ନିରମାତାଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ ଯେ, ସେହି ମୂଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଯାହାକି ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତିଠାରୁ ଭିନ୍ନ । କାହାଣୀର ପୃଷ୍ଠଭୂମିକୁ ନେଇ ଆମ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁସାରେ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟିଏ ନିର୍ମାଣ କଲେ ବୋଧ‌‌ହୁଏ ଭଲ ହେବ । ଆଉ ଏକ କଥା ମଧ୍ୟ ରହୁଛି, ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟର ଅଭାବ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବ୍ୟତୀତ ଅଲଗା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଧିକ ଚାଲୁଛି । ଯାହାଫଳରେ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟିଏ ନିର୍ମାଣ ହେଲେ ଚାଲୁନାହିଁ । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟିଏ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଉପାର୍ଜନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଆଜି ଏହି ଉତ୍କଳ ଦିବସରେ ଶୁଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ମୋର ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ ଗାୟିକା ସୁସ୍ମିତାଙ୍କ କଣ୍ଠରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଗୀତ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଛି । ଏହି ଗୀତର ସଙ୍ଗୀତ ମଧ୍ୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ଖଞ୍ଜିଣି, ଧୁଡ଼ୁକି ଏବଂ ଉକୁଲେଲେ ଆଦିଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଏହି ଗୀତରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଷୟରେ ଅନେକ କିଛି ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଛି । ଆଶା କରୁଛି, ସେ ଏହିଭଳି ଗୀତଗାଉଥାନ୍ତୁ ।


0 comments:

Post a Comment